Sverof finns i hela Sverige

Hitta din lokalavdelning här

Sverof finns representerat runt om i landet. Nedan följer en lista på våra lokalavdelningar. Kontakta din närmaste lokalavdelning och delta gärna i våra aktiviteter.

De flesta lokalavdelningar har en egen medlemsavgift som hanteras av respektive förening. För ytterligare information kontakta aktuell lokalavdelning via e-post.

Lokalavdelningarna är likt Sverof ideella försvarsorganisationer. Moderförbundet Sverof är medlem i Förbundet Reservofficerarna som är vårt fackliga organ och ett av Sacos 22 förbund.

LokalavdelningFörkortningOrdförandeE-post
Kustartilleriets reservofficersförening StockholmKAROF-StockholmMj David Dymmelkarof.stockholm@sverof.se
Reservofficersföreningen i SkåneRiSMj Jonas Stålhandske Palovaaraskane@sverof.se
Reservofficersföreningen Norra SkåneRNSLennart Arvidssonnorraskane@sverof.se
Reservofficerssällskapet i GöteborgROSIGKn Pierre Dickssongoteborg@sverof.se
Reservofficerssällskapet i SvealandROSISÖvlt Carl Henrik Assargårdstockholm@sverof.se
Reservofficerssällskapet i VästerbottenROSIVKn Gardar Nordlandervasterbotten@sverof.se
Reservofficerssällskapet i UppsalaROSUKn Kaj Lönnborguppsala@sverof.se
Reservofficerssällskapet i ÖstergötlandOFFSÖKn Bengt Enelandostergotland@sverof.se
Reservofficerssällskapet i BlekingeBlekingeMj Ulf Sjöbergblekinge@sverof.se
Reservofficerssällskapet i SkaraborgSkaraborgKn Erik Larssonskaraborg@sverof.se